Questy to nowoczesna forma turystycznych gier terenowych do indywidualnego wykorzystania, w dowolnie wybranym czasie, niezależnie od pory roku i dnia tygodnia. Zabawa polega na tym, aby korzystając z rymowanych wskazówek zawartych w specjalnej karcie questu przemieszczać się po danej miejscowości, wpisując na karcie odpowiedzi na zagadki. Litery z haseł cząstkowych utworzą rozwiązanie – hasło główne, a wskazówki doprowadzą uczestników do „skarbu”-pieczęci, którą należy odcisnąć na karcie, a następnie pozostawić dla kolejnych uczestników zabawy.

Uczestnicy zabawy mogą zdobyć Odznakę Krajoznawczą PTTK „Wielkopolskie Questy – Odznaka Odkrywców Tajemnic” (regulamin odznaki).

Tematyka

Quest pozwala odkryć niektóre tajemnice Powidza, szczególnie z czasów zaborów, walki o niepodległość w okresie powstania wielkopolskiego i rozwoju uzdrowiska w pierwszej połowie XX wieku.

Gdzie to jest?

Powidz leży w Wielkopolsce, w powiecie słupeckim, w gminie Powidz, ok. 70 km na wschód od Poznania, nad Jeziorem Powidzkim, na terenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego.

Początek wyprawy:

Przed budynkiem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego (ul. Park Powstańców Wielkopolskich 1).

Na czym to polega?

W czasie wędrówki rozwiązuje się zadania i zagadki, które doprowadzą do ostatniego punktu, w którym czeka na uczestnika zabawy skrzynia skarbów z pamiątkową pieczęcią. Odcisk pieczęci w miejscu na skarb jest poświadczeniem ukończenia wyprawy. Na zakończenie można się też wpisać do księgi pamiątkowej (Księgi Questowiczów).

Czas przejścia:

ok. 60 minut

Opiekun wyprawy:

Anna Wiatr, Biblioteka Publiczna Gminy Powidz, tel. (63) 277 63 52 (pn., śr., pt. 11-18, wt., czw. 8-15, VII-VIII pn.-pt. 8-15), bibliotekapowidz@interia.pl

Autorzy:

Koncepcja, tekst: Anna Wiatr, Piotr Basiński, mapa: Tomasz Michalski

Ilustracje:

Archiwum H. Gazińskiej, archiwum U. Smeten, Archiwum Map Wojskowego Instytutu
Geograficznego 1919-1939 (www.mapywig.org)

Partnerzy:

Biblioteka Publiczna Gminy Powidz
www.powidz.naszabiblioteka.com
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego
www.zpkww.pl

Opieka merytoryczna i projekt serii:

Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
www.wbp.poznan.pl

Wędrując z questem w ręku dowiesz się, kiedy Powidz był miasteczkiem przygranicznym, kto spotykał się w restauracji Pietraszaka, jakie łąki rosną… pod wodą i dlaczego kiedyś tak chętnie odwiedzano Łazienki nad jeziorem. Naprawdę warto zajrzeć do Powidza, nie tylko po… rozum!

Projekt dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Polecamy inne gry terenowe: